Zdraví je klid
Imunitní systém nechrání tolik jednotlivce jako celý lidský druh. Jeho kvalitu ovlivňuje celkový stav organismu. A ten závisí na životních podmínkách, stavu a bohatství společnosti. Zdravá populace vytváří zdravý stát, ve kterém si lidé mohou užívat štěstí a klidu.
Přinášíme vám rozhovor s doktorem Musabbirem M. Mianem, specialistou na infekční choroby.
Jak nás imunitní systém chrání před nemocemi?
Imunitní systém nechrání tolik jednotlivce jako celý lidský druh. Pouze člověk má tak dobře vyvinutý imunitní systém. Obranu před nemocemi včetně rakoviny, které se objevují při narušení rovnováhy organismu. Jako příklad si vezměte, co se stane s nemocnými, jejichž imunitní systém byl napaden virem HIV. Jejich tělo si nedokáže poradit ani s mírnými infekcemi.
Co může imunitu oslabit?
Neměli bychom mluvit o oslabené imunitě, ale o stavu celého organismu. Oslabení organismu může být způsobeno nějakým přetížením, nedostatkem vitamínů a minerálů. Nemocní cukrovkou také mají oslabený organismus a přitom to nemá s imunitou nic společného.
Jak můžeme své zdraví posílit?
Organismu pomáhají imunomodulační látky rostlinného původu. Přesto stojí zato postarat se o zdraví celého organismu a ne jenom o posílení imunity.
Jakým způsobem je možné komplexně pečovat o své zdraví?
Platí všeho s mírou, nepřejídat se, nelenošit a nesedět celý den bez pohybu. Je zapotřebí zvýšit množství konzumované zeleniny a ovoce a snížit množství uhlohydrátů. Já například obecně nejím sladkosti. Nesmí se zapomínat ani na potraviny bohaté na vitamíny a minerály.
Má jídlo vliv na imunitu?
Jídlo by mělo být bohaté na výživné látky, mějme na paměti, že na naše zdraví má vliv běžný životní styl. Jíst pravidelně, pohybovat se - nemluvím zde o vrcholovém sportu, protože ten také zatěžuje a může mít negativní následky. Ani těžká fyzická nebo psychická práce zdraví příliš neprospívá. Je zapotřebí přizpůsobit výkon svým možnostem. Také je nutné chránit se před nepříznivými faktory - viry a bakteriemi. V tom nám pomáhají doplňky stravy.
Má psychika vliv na obranyschopnost organismu?
Ano. Únava a stres obranyschopnost snižují. Tehdy se objevují hormonální poruchy. Jsou produkovány glukokortikoidy, které způsobují snížení imunity. Co je to tedy imunita? Je to souhrn různých faktorů - zdraví, fyzické kondice a buněčné paměti.
Endemická onemocnění
Zahrnujeme do nich lokální nemoci, tedy ty, které jsou typické pro danou oblast. V jihovýchodní Asii je příkladem endemického onemocnění malárie. Obyvatelé dané oblasti mají přirozenou imunitu vůči endemickým chorobám. Velmi nebezpečné jsou však pro nováčky z jiných regionů nebo přesunutí takové nemoci na nové území. Například žlutá horečka - endemická nemoc v Africe, která byla v devatenáctém století přenesena spolu s otroky do obou Amerik, způsobila vlnu nemoci a velkou paniku.
Je léčba antibiotiky zapotřebí a kdy?
Obecně se velmi mluví o škodlivosti antibiotik. Přesto je v některých případech zapotřebí k léčbě antibiotiky přistoupit. Jsem proti tvrzení, že organismus si poradí sám, protože existuje i možnost, že si neporadí. V případě infekčních onemocnění byste měli být v péči specializovaných lékařů, protože tělo může mít vážný problém s novými, pro něho neznámými, infekčními faktory. Je to riziko, které si nemůžeme dovolit. Samozřejmě nemůžeme antibiotika zneužívat. Nasazují se pouze tehdy, jsou-li nezbytná (a nikoli tehdy, když má pacient třeba kašel nebo rýmu), vhodným způsobem a pouze pod lékařským dohledem.
Dokážeme své tělo před cestou do exotické země posílit tak, aby k onemocnění nedošlo?
Musíte být zdraví, ale nemůžete se posílit ani se chránit před tropickými infekčními chorobami, které Vaše tělo nikdy předtím nezažilo, takže je nezná. Jestli v regionu, do kterého se chystáte, hrozí nějaká endemická nemoc, například malárie, proti které zatím není možné se očkovat, je zapotřebí být opatrný a pomoct si farmakologickou profylaxí. Velmi nebezpečná může být infekce jater, hepatitida typu A, nazývaná také nemoc špinavých rukou. Abyste se vyhnuli nebezpečí, nepijte vodu z neznámého zdroje, nejezte nic syrového a vyhýbejte se podřadným barům. Domorodci samozřejmě nejsou v nebezpečí, ale turisté ano. V tropických zemích, kde je levně, není zas tak velký cenový rozdíl mezi barem a renomovanou restaurací. Tak proč riskovat? Ovoce a zeleninu si důkladně omývejte a pijte pouze balenou vodu.
Co jiného má vliv na udržení zdraví?
Lidé žijící v blahobytu žijí déle. Chudí nemají přístup ani k jídlu, ani ke zdravotní péči. Proto nejsou schopní žít zdravě a v případě potřeby se jim nedostane lékařské pomoci. Stačí porovnat délku života ve vysoce rozvinutých a rozvojových zemích. V těch prvních je podstatně delší, pokud tedy pomineme škodlivé civilizační vlivy. Tam, kde lidé žijí v chudobě, je o hodně těžší si zdraví udržet.
Zdroj: Hanna Żurawska, Zdrowie to pokój, Akuna Zdrowie i Sukces Wydanie Specjalne nr 4, str. 46-47.
Chci posílit imunitní systém
Aku4 complex je, jak už název napovídá, komplexním produktem, ve kterém se snoubí účinky důležitých vitamínů, minerálů a stopových prvků.
Podstatným kritériem při výběru doplňků stravy je nejen dostatek či nedostatek vitamínů, minerálů a stopových prvků, ale také jejich vzájemný poměr. A právě ideální vyváženost těchto látek činí z Aku4 complex naprosto unikátní produkt.
Je spolehlivým distributorem vitamínu C, který je vynikajícím antioxidantem a působí pozitivně na množství procesů v těle. S procesem očišťování těla od škodlivých látek pomáhají další dvě v něm obsažené silné antioxidační složky - brusinky a granátové jablko. Ty mají navíc vliv na zpomalení stárnutí, zlepšení paměti, brání srážení krve a působí proti depresi. Brusinky pak mají za úkol především eliminovat infekce močových cest. Nezbytným stopovým prvkem pro lidský organismus je bezesporu selen, který se nachází v každé buňce lidského organismu. Dalším důležitým prvkem je bezpochyby zinek - spolehlivý ochránce před nemocemi a infekcemi.