Lepší trávení i imunita: 5 důvodů, proč zařadit do jídelníčku kefír

07.05.2021

Zázračný nápoj. I tak se dá s trochou nadsázky označit kefír. Našemu zdraví totiž tato superpotravina pomáhá v řadě ohledů. Ať už chcete "jen" zlepšit trávení nebo hledáte pomocníka v prevenci proti zánětu.

Že toho kefír umí opravdu hodně, dokazují i četné vědecké studie. Pojďme se tedy podívat na jeho hlavní přínosy pro naše zdraví.

1. Zlepšuje trávení

Právě dobrý vliv na trávení je asi nejznámějším benefitem kefíru. Tento mléčný nápoj obsahuje řadu probiotik, které pomáhají udržet bakteriální rovnováhu ve střevě a obnovují střevní mikroflóru.

Proto je kefír ideální například po léčbě antibiotiky, kdy dokáže naše zažívání vrátit do normálního stavu. Navíc pomáhá i proti průjmu a zažívacím problémům a bojuje proti nemocem zažívacího traktu.

Kromě toho funguje i jako účinná prevence. Nemusíte se tak bát žádných nečekaných trávicích potíží, které by vám zkazily pracovní schůzku.

2. Snižuje intoleranci laktózy

S trávením úzce souvisí také intolerance laktózy, kterou podle některých odhadů jí trpí až 8 z 10 dospělých lidí. Právě kefír přitom pomáhá tyto problémy zlepšovat.

A to i přesto, že je to mléčný nápoj. Kefír totiž vzniká fermentací a při ní se laktóza mění na kyselinu mléčnou, která je pro nás mnohem stravitelnější.

Navíc tento nápoj obsahuje řadu bakterií a živin, které s odbouráváním laktózy pomáhají. A zlepšují tak její trávení a snižují intoleranci.

3. Pomáhá posilovat kosti

V kefíru najdete mnoho minerálů, které jsou pro zdravé kosti důležité. Například:

  • vápník,
  • fosfor,
  • hořčík
  • vitamín D
  • a vitamín K2.

To ale není všechno. Navíc obsahuje látky, které usnadňují vstřebávání těchto minerálů. Tělo je tak dokáže lépe využít. A díky tomu klesá i riziko osteoporózy. Což s rostoucím věkem rozhodně oceníte.

4. Posiluje imunitu a snižuje tlak

Vitamíny, minerály a probiotika v kefíru pomáhají zlepšit i naši imunitu. Bojují proti bakteriím, jako je salmonela nebo E.coli, a unikátní polysacharid kefíran prokazatelně pomáhá v boji proti kandidovým infekcím.

Tyto látky pomáhají bojovat také s cholesterolem a snižovat krevní tlak. Výsledkem je i zdravější srdce a menší riziko kardiovaskulárních chorob.

Zvlášť pokud pití kefíru doplníte o pravidelné procházky.

5. Zmírňuje příznaky alergií i astmatu

Jak už jsme zmínili, kefír posiluje imunitu. A díky tomu dokáže zmírnit také alergické reakce a astma. Potlačuje totiž zánět (zejména v dýchacích cestách) a brání hromadění hlenu.

I v pylové sezoně se vám tak bude lépe dýchat.

Není kefír jako kefír

Ovšem pozor - každý kefír je jiný. I když vždy mluvíme o fermentovaném mléčném nápoji, jeho účinky se liší například kvůli použitému mléku nebo době fermentace.

A raději se rovnou vyhněte kefírům z různých supermarketů. Bývají konzervované, a tedy bez živých kultur, které přinášejí prospěšné účinky.

I proto si stále víc lidí vyrábí kefír doma. Sami ovlivníte jeho vlastnosti délkou fermentace, a navíc nejste odkázaní jen na kravské mléko. Můžete použít třeba i kozí nebo kokosové - ani vegani tak o účinky kefíru nepřijdou.

A jak si domácí kefír připravit? Nejpohodlnější je využít předpřipravenou směs kefírových kultur, jakou najdete například v AkuKEFIRu. Směs pak smícháte s mlékem a necháte několik hodin fermentovat v pokojové teplotě.

Pak už si jen stačí dát každý den pár deci. A uvidíte, že se budete cítit lépe.


Chci lepší trávení a imunitu

AkuKEFIR je směs na přípravu poctivého domácího kefíru. Tento nový produkt obsahuje 7 desetigramových sáčků s touto směsí a vytvoříte z něj pomocí fermentace až 70 litrů úžasného kefíru z pohodlí vašeho domova. Hlavní výhodou tohoto procesu je jeho čerstvost. Doma si tedy vytvoříte chutný čerstvý nápoj a navíc šetříte také naši planetu, protože domácí výroba je ekologická. V současné době je kefír většinou průmyslově vyráběný. Obsahuje pak výrazně nižší obsah etanolu (alkoholu) a probiotických kultur. Tím se snižuje i vliv takto připravovaného "kefíru" na lidský organismus. Často je pak zaměňován za podmáslí, acidofilní mléko, nebo kyšku, tedy za mléčné kysané nápoje, které alkohol neobsahují vůbec.