3 tipy, které vám pomůžou zvýšit produktivitu
Jak jen to všechno stihnu. Věta, kterou si čas od času řekne snad každý z nás. Problém přitom může být nejen v přívalu nové (a samozřejmě "nutné") práce, ale také v naší produktivitě. Proto pro vás máme několik tipů, které vám ji pomůžou zvýšit.
V posledním roce je produktivita ještě větším tématem než dřív. Kvůli covidu totiž začala spousta lidí pracovat z domu. A co šlo do té doby hravě, byl najednou problém stíhat. Kvůli dětem, prádlu, vaření... Prostě kvůli spoustě věcí, které nás doma rozptylují.
Právě u nich byste proto měli při nastartování své produktivity začít. Ať už pracujete z domu nebo chodíte do kanceláře.
1. Stanovte si jasný režim
Aby byla práce efektivní, potřebujete jasný plán. Bez ohledu na to, jestli se chystáte obletět svět v balonu, projektujete dům nebo "jen" zpracováváte mzdy.
Je proto dobré mít každý den stejný pracovní režim. Od příchodu do kanceláře (nebo domácí pracovny), přes krátké pauzy až po oběd a konec práce.
Zvyknete si tak na pravidelný rytmus. Když si navíc naplánujete pravidelné krátké přestávky, dáte svému tělu prostor na odpočinek. A potom se budete lépe soustředit na další práci.
Když budete plánovat svůj pracovní den, nezapomeňte si jasně vyčlenit čas, který strávíte náročnějšími úkoly a který naopak věnujete těm jednodušším a méně významným.
Obecně bývá lepší pustit se nejdřív do nejsložitějších věcí - dokud máte ještě dost energie. Záleží to ale na vás a na režimu, který vám nejvíc vyhovuje.
A nezapomeňte, že byste svůj pracovní režim měli dodržovat, i když pracujete z domu.
2. Nechte si dost času na odpočinek
Dostatek spánku a odpočinku je pro vaši produktivitu naprosto zásadní. Bez něj budete unavení, nesoustředění a všechno vám potrvá déle.
Když si dostatečně odpočinete, budete se lépe učit nové věci a práce vám půjde rychleji od ruky. A navíc budete mít lepší náladu.
Proto byste měli každou noc spát okolo 8 hodin. Dáte tak svému tělu dost času na odpočinek a mozek může v klidu zpracovat vjemy z předchozího dne.
Od věci ale není ani krátký šlofík během dne - pokud na něj máte prostor. Zvlášť ho oceníte v případě, že jste toho v noci moc nenaspali. Rychle tak doplníte energii a budete se lépe soustředit.
Pokud tedy pracujete z domu, můžete ho do svého režimu klidně zařadit.
3. Naučte se správně jíst
S jídlem je to stejné jako se spánkem. Pokud jíte špatné, vaše produktivita klesá. Potvrdila to dokonce i Mezinárodní organizace práce patřící pod OSN. Podle ní klesá kvůli špatnému stravování produktivita až o 20 %.
Změna stravovacích návyků tak dokáže vaši produktivitu snadno zvýšit. Stačí se držet následujících zásad:
- Jezte pravidelně a po menších porcích. Rozhodně se nepřejídejte - spotřebovali byste spoustu energie na trávení a byli ospalí.
- Pozor na rychlé cukry. Je pravda, že glukóza dodává energii. Pokud si ji ale dopřejete ve sladkých tyčinkách nebo zákuscích, dlouho vám nevydrží. A o to unavenější budete poté, co tělo cukr využije. Lepší je proto hledat potraviny s větším množstvím přírodní glukózy. Uvolňuje se postupně a dodá vám energii na delší dobu.
- Myslete na ovoce, zeleninu, ořechy i ryby. Tyto potraviny vám pomůžou doplnit řadu potřebných vitamínů a minerálů a zlepšit tak vaši paměť i soustředění. Ideální je například losos, brokolice nebo ořechy. Jako dezert je zase výborná hořká čokoláda. Obsahuje mimo jiné hořčík, který podporuje učení a paměť.
A pokud si chcete být jistí, že vám nic nechybí, sáhněte po doplňcích stravy, které vám dodají potřebné vitamíny a minerály. I taková drobnost vám může pomoci s nastartováním produktivity.